Makedonyada Eğitim

Sevgili öğrenciler ve onların eğitim dostu aileleri! Bilindiği gibi yaşadığımız dünyada ailelerin hayata sunacağı en güzel armağan eğitilmiş ve yetiştirilmiş evlatlardır. Buna göre ‘dünyanın en güzel yatırımı insan faktörüne yapılan yatırımdır’ prensibinden hareketle her yıl ülkemizde tahsil amaçlı milyar dolar paralar harcanmasına rağmen yine de eğitim sistemimizdeki karmaşadan kaynaklanan problemlerden dolayı milyonlarca öğrencimiz tahsil sisteminin dışında kalmaktadır.

 

Kurumumuz bu alandaki önemli açığı kapatmak ve tahsilleşme sürecinde çocuklarımıza ve gençlerimize yeni eğitim fırsatları açmak ve maalesef bu kadar paralar harcanmasına rağmen eğitim sisteminin dışında kalan öğrencilerimizin oluşan taleplerini dünya ve Avrupa standartlarında çözmeyi hedeflemektedir. Avrupa Birliği’nin Bolonya (Bologna) Sürecini de amaçlayan ayrıca Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) denkliğini de baz almaktadır.

Makedonyada Üniversite Eğitimi  alabilmek için sırasıyla; kendine uygun,  Üniversite ve fakülte tercihlerinde bulunma, kayıt işlemleri, lisans eğitiminden önce hazırlık dil eğitimi, Makedonya Cumhuriyeti' ne gidiş; Makedonyada yaşam olanakları (barınma v.s gibi), Makedonya Eğitim Bakanlığı Denklik işlemleri, askerlik tecil işlemleri , Denklik işlemleri, (erkek öğrenciler için),oturum işlemleri gibi oldukça geniş kapsamlı bir prosedür gerektirmektedir.Yurtdışında eğitim almak isteyen bir çok öğrenci kardeşimiz,bu prosedür içerisinden çıkamama endişesiyle yurtdışı eğitimi  tercih etmemekte,ertelemekte veya bu sevdasından vazgeçmektedir.

İşte Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Firmalarının etkinliği ve güvenilirliği bu noktada çok önemlidir. Biz , siz sevgili öğrencilerimizin; Makedonyada eğitim  alabilmeniz için bütün bu işlemleri sizinle birlikte yapmakta, tecrübemizle  ve bilgi birikimimizle size rehberlik etmekteyiz.

Makedonyadaki üniversiteler  içerisinden biz, Avrupa eğitim müfredatı (BOLOGNA Sözleşmesi) ve ülkemiz Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Denklik kriterlerine uyumlu üniversiteleri tercih ettik.  Yurtdışında eğitim almak isteyen  öğrencilerimize  (Avrupa'da eğitim, Amerika'da eğitim,Avustralya'da eğitim, Kanada'da eğitim  Bosna'da eğitim ,Bulgaristan'da eğitim, Polonya'da eğitim, Fransa'da eğitim, Almanya'da eğitim)  almak isteyen öğrencilerimize öncelikle Yök Denkliği olup olmadığını bizzat Yüksek Öğretim Kurumuna yazılı olarak  müracatla öğrenmelerini ve ondan sonra karar vermelerini tavsiye etmekteyiz.Sevgili öğrencilerimiz,hatırlatmak isteriz ki, yurtdışında bulunan bütün üniversitelerin denkliği yoktur. Yurtdışında  bulunan ve ülkemiz Yüksek Öğretim kurumu tarafından Denkliği olmayan bir üniversitede eğitim almak size hiçbir yarar sağlamaz.Böyle üniversitelerden mezun olmuş öğrenciler daha sonra mağdur olmuş ve denklik alamamışlardır.Yurtdışı eğitim danışmanlığı yapan kişi veya kurumlardan her türlü bilgiyi alabilirsiniz ama Denklik konusunda  bizzat ilgili makamdan, Yüksek Öğretim Kurumundan bilgi almanızda sizin için fayda var.Çünkü Denklik ile ilgili en doğru bilgileri YÖK' ten alabilirsiniz.

Devamını oku...

Avrupa'da yaşayacak, Schengen vizeniz ile Tüm Avrupa’da serbest dolaşım avantajını kullanacaksınız.
Eğitim aldığınız üniversite kadar yaşadığınız şehir ve o şehrin ve çevresinin size sunduğu kültürel olanaklar bireysel gelişim ve vizyon edinmeniz çok önemlidir. Polonyada çok uluslu bir ortamda, Avrupa'nın tam ortasında yaşayacak, birçok Avrupa ülkesinden arkadaşlar edinip, bu ülkelere şehirler arası yolculuk yapar gibi gidebileceksiniz. Üniversite eğitiminizin ardından bireysel gelişim, kültür ve vizyon bakımından Türkiye'de eğitim alan birçok öğrenciden daha üstün olacak, daha öncelikle tercih edileceksiniz.

Polonya'da alacak olduğunuz eğitimin toplam maliyetleri, Türkiye'de vakıf üniversitelerinde alacağınız eğitim maliyetlerinden çok daha uygundur. Yaşam ve konaklama giderleri ise Türkiye ile aynıdır. Bu nedenle her yıl çok sayıda öğrenci, bir Avrupa Birliği diplomasına sahip olmanın getireceği avantaj ve ayrıcalıkları düşünerek Polonya'da eğitim almayı tercih etmektedir.

Sayın MYO'lu arkadaşlar.enaz sizler kadar kurum olarak bizlerde bu konudaki mağduriyeti biliyoruz.emin olunki bu mağduriyetin biran önce giderilebilmesi için tabiki bir takım çalışmalarımız,girişimlerimiz bulunmaktadır.

Degerli Üyelerimiz şuan YÖK ile birebir denkliği olan üniversitemizin (Kiril i Metodi) eğitim dili makedonca'dır. Bu nedenle lisans tamamlamada MYO'lu arkadaşlarımıza bu üniversitemizi öneriyoruz. Makedonya da anlaşmalı oldugumuz üniversitelerimizin arasında eğitim dili ingilizce olan üniversitelerimizde mevcut fakat bu üniversitelerimizin lisans konusunda ve YÖK denklik konusunda eksikleri vardır. Kurum olarak biz bu üniversitelerimizin eksiklerini tamamlama konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yakın bir zamanda bu eksiklikleride gidereceğiz. Bunu da gerek web sayfamızda gerekse forum sayfamızda sizlerle paylaşacağız.

Devamını oku...

Eğitim kalitesi çok yüksek olan Macaristan, tüm Avrupa'dan öğrencilerin tercih ettiği populer ülkelerden biridir. Macaristan günümüze kadar çok sayıda bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçısıyla nobel ödülü kazanmıştır. Öğrenciler için en populer şehirler olan Budapeşte ve Debrecen, gerek ulaşım kolaylığı gerekse, yaşam kalitesi ve kültürel imkanlar bakımından birçok avantajlara sahiptir. Tarih boyunca Türklerle sıkı ilişkiler içinde olan Macaristan, Türk öğrenciler için Avrupa'daki en iyi seçeneklerden biridir. Yaklaşık 450 yıllık geçmişiyle Macaristan’ın önemli üniversitelerinden biri olan Debrecen Üniversitesinde yaklaşık 30.000 öğrenci eğitim almaktadır.

Devamını oku...

Üniversite sınavına girmenize gerek bile olmadan, YÖK onaylı üniversitelerde İngilizce üniversite eğitimi alabilmeniz için bir diğer seçenek de Romanyada eğitim almak. Geçtiğimiz yıllarda AB üyeliğine alınan Romanya'da, TIP başta olmak üzere birçok farklı alanda üniversite eğitimi alabilmek mümkün. Romanya'da üniversitelerin eğitim düzeyleri oldukça iyi ve eğitim maliyetleri ise çok ekonomiktir. Romanya'da üniversite eğitim ücretleri devlet kontrolünde olduğundan tüm üniversitelerde yıllık üniversite harçları, sosyal bilimler ve mühendisliklerde yıllık 2500-2800 Euro; tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinde ise ortalama 4500 - 5000 Euro civarındadır. Bu ekonomik yapısıyla Romanya, YÖK denkliği olan ve İngilizce eğitim alabileceğiniz en ekonomik ülke seçeneklerinden biridir. Romanya'da bir öğrencinin aylık konaklama ve sosyal giderler için ihtiyacı olan para yaklaşık 600 Euro'dur.

İdeallerinize Sahip Çıkın!

Üniversite Sınavı Kaderiniz Değildir!

Hayaliniz Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ya da Fizik Tedavi bölümlerini okumaksa, Avrupa Birliğinde sınavsız, YÖK denklikli üniversite eğitimi alabilir, Eylül ayında üniversiteli olabilirsiniz!

Gelecekte doktor , diş hekimi ya da eczacı olmak istiyor fakat sınav engelleri nedeniyle ideallerinizden vaz geçmek zorunda kalıyorsanız size mükemmel bir teklifimiz var. Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'da tıp eğitimini üniversite sınavında başarılı olmak zorunda olmaksızın alabilirsiniz. Lise diplomanızla kayıt olup, YÖK denkliği ile, dilerseniz İngilizce eğitim alarak idealinize ulaşmak sizin elinizde. İhtiyacınız olan tüm desteği EUTIME size veriyor! Dilerseniz hemen işlemlerinize başlayarak Eylül ayında Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ya da Fizik Tedavi bölümlerinde eğitime başlayabilirsiniz...
Türkiye ve AB arasında eğitim denkliği sağlanmış durumda olduğu için öğrencilerimiz Erasmus gibi programlarla AB ülkelerinde bir dönem eğitim alıp, sonra eğitimlerine normal biçimde devam edebiliyorlar. Aynı denklik anlaşması, öğrencilerin serbest dolaşımını da kapsadığı için, eğitiminize bir AB ülkesinde devam etmenizin önünde hiçbir engel yoktur. Öğrencilerin YÖK denkliği ile Avrupa Birliğinde , üniversite sınavına girmeden eğitim alabilecekleri resmen açıklanmıştır.

Avantajlarınız neler?

Devamını oku...

Üniversite/Yüksek Lisans Programları, bir diğer deyişle Yükseköğrenim; çalışma hayatımızda gerekli olan bilgi, beceri ve yöntemleri öğrenmenin yanı sıra, kişiliğimizi ve entellektüel derinliğimizi şekillendirecek bir süreçtir. Doğal olarak Üniversite seçimi, tüm yaşamınız boyunca pişmanlık duymayacağınız ve yaşam boyu bizleri mutlu edecek isabetli bir karar olmak durumundadır. Bu nedenle, bilinçli ve her şeyin kendi kontrolümüz altında olduğu, hayatımızın ilerleyen dönemlerindeki beklentilerimizle uyumlu bir seçim yapmamız büyük bir önem arz etmektedir.

İşte tam bu noktada, MEYREDU Eğitim Danışmanlığı sizlere Makedonya üniversitelerinde sınavsız eğitim görmenin kapısını aralıyor!

Gerek Türkiye'den yurtdışındaki üniversitelere ve gereksede yurtdışındaki üniversiteler arasında transfer mümkündür. Türkiye'de 1 veya 2 yıl okumuş öğrenciler bu aldıkları dersleri yurtdışındaki üniversitelerde saydırıp, eksik olan eğitimlerini tamamladıktan sonra yurtdışındaki üniversiteden diploma alabilirler.

YÖK DENKLİĞİ
Ülkemizin kanunlarına göre, üniversite eğitiminin resmen geçerli olabilmesi için eğitimin YÖK'e bağlı yerel bir üniversiteden ya da yine YÖK'ün onay verdiği yabancı bir üniversiteden alınması gerekmektedir.

YÖK her yıl belirli kriterler göre yapılan değerlendirmeler sonucunda yurtdışında lisans ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin gidecekleri okulların diplomlarının Türkiye'ye geçerli olup olmayacağına karar verir. Dünyada birçok üniversite olduğu için bunlarda hangilerinin YÖK tarafından onaylı olduklarını öğrenmek için YÖK'e direkt başvuru yapması gerekir. MEYR EDU'nun yerleştirme yaptığı tüm üniversiteler YÖK tarafından onaylıdır, fakat her öğrenci YÖK'ün aşağıdaki adresine yazarak ya da faks çekerek gitmek istediği okulun denkliğinin olup olmadığını teyit etmelidir.

Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimi
06539 Bilkent Ankara
Tel : 0 312 298 7142
Fax: 0 312 266 4744
http://www.yok.gov.tr

YÖK'ten onaylı bir diplomanız varsa resmi olarak üniversite mezunu statüsünde olursunuz. Eğer kamu görevlisi olarak çalışmak istiyorsanız üniversite diplomanızın YÖK onaylı olması gerekmektedir, bu olmadığı takdirde lise mezunu olarak değerlendirilirsiniz. Bunun yanında erkekler için askerlik yaparken kısa dönem erbaş ya da yedek subay olmanızı sağlar.

YÖK denkliği olmadığı zaman üniversite mezunu olmanızı gerektiren kamu görevlerine kabul edilemezsiniz ve de askerliğinizi uzun dönem er olarak yapmak zorunda kalırsınız.

Özel sektörde çalışmayı düşünenler için diplomanızın YÖK denkliğinin olup olmaması dikkate alınan bir ayrıntı değildir. Buralarda önemli olan mesleğiniz, iş deneyiminiz ve de bireysel özelliklerinizdir.

Google Maps'ta ara...